Biały szum - uglytoys.com.pl

Biały szum – co to jest i jak działa?

Usypianie niemowlaka jest czasem zadaniem wymagającym wiele sprytu, wysiłku i czasu. Rodzice, więc chwytają się każdej możliwości, aby proces ten przyspieszyć i ułatwić. Śpiewanie kołysanek czy włączanie spokojnej muzyki to codzienność. Jednak istnieje jeszcze jedna rzecz, która może być przydatna przy zasypianiu.

Jest to biały szum. Czym jest biały szum? Jak działa na dzieci oraz czy jego stosowanie jest bezpieczne dla noworodków i niemowląt?

Czytajcie dalej!

Czym jest biały szum?

Biały szum to rodzaj dźwięku charakteryzujący się jednostajnymi dźwiękami o tej samej częstotliwości. W białym szumie nie usłyszymy melodii czy muzyki, a jedynie stonowany, lekko przerywany dźwięk przywołujący skojarzenia z odgłosem pracującej suszarki do włosów bądź odkurzacza.

Jaki powinien być biały szum?

Warto wiedzieć, że nawet ciche dźwięki, które słyszymy długotrwale mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Wysokie dźwięki, nawet krótkotrwałe są odbierane zazwyczaj jako duży hałas.

Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie natężenie białego szumu, które nie powinno przekraczać 50 dB. Ponadto, dźwięk ten powinien dobiegać do dziecka z pewnej odległości.

Biały szum - uglytoys.com.pl
Czy biały szum działa tak samo na dorosłych, jak i na dzieci?

Jak biały szum działa na niemowlęta?

Biały szum stanowi dla dziecka swego rodzaju barierę, która wygłusza inne dźwięki i hałasy z otoczenia, na przykład szczekanie psa czy dzwonek do drzwi. Ponadto, niemowlęta mogą mieć problem z przesypianiem całej nocy oraz samym zasypianiem.

Biały szum działa na dzieci uspokajająco, co skutkuje szybszym zaśnięciem oraz głębszym i spokojnym snem.

Jak biały szum działa na dorosłych?

Wpływ białego szumu został odnotowany nie tylko w przypadku noworodków czy niemowląt. Również dorośli są podatni na jego wpływ.

Biały szum u dorosłych pomaga walczyć z bezsennością, migrenami, dzwonieniem w uszach, a nawet halucynacjami. Słuchanie tego dźwięku zalecane jest osobom nadpobudliwym oraz mającym problemy ze skupieniem się. Biały szum pomaga wtedy zniwelować hałas z otoczenia.

Czy biały szum może być szkodliwy?

Nie jest zalecane, aby odtwarzać biały szum, gdy dziecko nie śpi lub się bawi, ogólnie rzecz ujmując, gdy jest ono aktywne. Dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju również dźwięków z otoczenia, na przykład rozmów rodziców, a stale włączony biały szum uniemożliwiłby ten rozwój. Biały szum powinien być stosowany jedynie do usypiania dziecka.

Jak należy korzystać z białego szumu?

Z dobrodziejstw białego szumu należy korzystać z rozsądkiem. Jak już wspomnieliśmy, tego rodzaju dźwięku nie należy włączać, gdy dziecko spędza czas aktywnie, a głośność dźwięku nie powinna przekraczać 50dB.

To jednak nie wszystko.

Aby biały szum był dla dziecka przyjemny i miał na malucha pozytywne działanie należy:

  • stosować biały szum wyłącznie podczas usypiania dziecka, a gdy maluch zaśnie wyłączyć natychmiast dźwięk,
  • ustawić urządzenie emitujące szum jak najdalej od dziecka,
  • ustawić głośność dźwięku na najniższą wartość w skali,
  • sprawdzać co pewien czas czy niemowlę wciąż potrzebuje szumu do zaśnięcia.

Oprócz białego szumu istnieje również szum różowy, czerwony i szary. Jeśli Wasze dziecko nie polubi szumu białego to warto spróbować uspokoić malucha inną odmianą szumu.

Biały szum - uglytoys.com.pl
Jaki urządzenia domowe wydają biały szum? Gdzie w życiu codziennym znajdziemy ten dźwięk?

Jakie urządzenia wydają biały szum?

Najpopularniejszym przedstawicielem urządzeń wytwarzających biały szum jest zdecydowanie suszarka do włosów. Na podium uplasował się również najzwyklejszy w świecie odkurzacz. Jednak nie tylko one emitują charakterystyczny dźwięk.

Do przedmiotów emitujących biały szum należą:

  • oczyszczacz powietrza,
  • pracujące akwarium,
  • grająca pusta kaseta magnetofonowa,
  • fontanna (jeśli mieszkamy przy parku, w którym jest fontanna to mamy dużą pomoc do usypiania malucha),
  • prysznic.

Ponadto, biały szum znajdziemy także w szumie morza czy odgłosach wodospadu. W sklepach dostaniemy również specjalne zabawki wydające odgłos białego szumu czy płyty z nagraniem szumu. W ostateczności możemy spróbować imitować dźwięk białego szumu własnymi ustami lub skorzystać z aplikacji w telefonie.

Opinie o działaniu białego szumu na dzieci

Szum cechuje się wysoką skutecznością w usypianiu i uspokajaniu dzieci. Może się jednak zdarzyć, że dany dźwięk nie spodoba się dziecku. Należy wtedy próbować z innymi dźwiękami. Może okaże się, że niemowlęciu nie podoba się wyłącznie odgłos wydawany przez suszarkę, ale za to dźwięk prysznica będzie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli jesteście ciekawi jak brzmi biały szum to poniżej możecie go odsłuchać.

Jakie są Wasze doświadczenia z białym szumem? Korzystaliście z tej pomocy przy usypianiu dziecka?
Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *