Elektroniczna niania

Elektroniczna niania

Elektroniczna niania należy do tych sprzętów, które w praktyce zrewolucjonizowały nasze życie z dzieckiem. Chociaż nie jest niezbędnym elementem wyprawki dla każdego malucha, na pewno wiele ułatwia rodzicom. Zwłaszcza mamie lub tacie, którzy zostają ze swoją pociechą w domu i opiekują się nią przez pierwszy rok życia, musząc to jednocześnie pogodzić ze sprzątaniem, gotowaniem, praniem i wieloma innymi obowiązkami.

Ta sytuacja dotyczy także Was? A może planujecie zakup podobnego urządzenia z innego powodu? W takim razie zapraszamy do lektury naszego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak działa takie akcesorium i jaka elektroniczna niania jest najlepsza.

Czym jest elektroniczna niania?

Dla pokolenia wychowywanego ćwierć wieku temu jednym z pierwszych wspomnień z dzieciństwa są pierwsze urządzenia, mające formę dużego walkie-talkie, podłączanego do prądu, przez które mama lub tata słyszeli nas nawet na innym piętrze domu. To właśnie były pierwsze, dość okrojone wersje elektronicznej niani. Spełniały jednak swoją rolę, a jest nią oczywiście pogodzenie sprawowania nadzoru nad małym dzieckiem z obowiązkami domowymi. Możemy zostawić dziecko w jednym pomieszczeniu, a sami udać się do innego. Nie musimy przy tym szukać dodatkowej opieki dla swojej pociechy.

Elektroniczna niania
Elektroniczna niania / Jaka najlepsza? Gdzie kupić? Opinie, cena i ranking

Jak działa elektroniczna niania?

Współczesna niania elektroniczna działa dość podobnie do urządzeń sprzed dwudziestu lat, tyle że posiada ona więcej funkcji. Do swojego działania potrzebuje nadajnika, który umieszczamy w okolicy dziecka – przy łóżeczku, kojcu lub w innym miejscu dziecięcego pokoju, w którym nasze dziecko spędza najwięcej czasu. Na szczęście dobra elektroniczna niania jest z reguły mobilna, dzięki czemu łatwo zmienimy jej położenie. Potrzebny jest także odbiornik, który rodzic musi mieć przy sobie, by słyszeć (a często również widzieć) dziecko.

Zalety niani elektronicznej

Śmiało można powiedzieć, że dobra niania elektroniczna to swego rodzaju gwarant bezpieczeństwa dziecka. Oczywiście, korzystanie z niej wiąże się z koniecznością stosowania pewnych zasad bezpieczeństwa. Malucha możemy zostawiać tylko tam, gdzie nic mu nie zagraża. Okna muszą być zamknięte (najlepiej na klucz), gorące lub zbyt ciężkie przedmioty usunięte, a wszystko, czego dziecko nie powinno dostać w swoje ręce, schowane albo zabezpieczone. W przypadku starszych maluchów, które raczkują lub próbują wstawać na nogi, przykręćmy też meble do ściany oraz nie zostawiajmy ich bez nadzoru w łóżeczku, na łóżku tudzież tapczanie.

To jednak zasady, którymi generalnie powinniśmy się kierować, zostawiając dziecko w pokoju nawet na czas krótkiej wizyty w łazience czy kuchni. Wróćmy więc do niani elektronicznej. Z jej pomocą możemy zostawić dziecko bawiące się na dłużej, nawet na kilkadziesiąt minut. Możemy na bieżąco sprawdzać, czy jest bezpieczne – nasłuchiwać oddechu i płaczu, upewnić się, że nie wydaje dziwnych dźwięków, nie kaszle. Dzięki temu zyskujemy spokój ducha i możemy zająć się obowiązkami.

Jaka Elektroniczna niania
Jaka Elektroniczna niania? Opinie, ranking i cena

Jaka elektroniczna niania jest najlepsza?

Czas wybrać najlepszą elektroniczną nianię dla naszego dziecka. Przed wizytą w sklepie warto przeanalizować najważniejsze parametry tego typu urządzenia i zastanowić się, jakie są właściwie nasze potrzeby i oczekiwania.

Kwestie, które warto wziąć pod uwagę, to:

  1. Zasilanie,
  2. Kamera,
  3. Monitor oddechu,
  4. Zasięg i odbiornik.

Zasilanie elektronicznej niani

Do niedawna elektroniczna niania była głównie stacjonarnym urządzeniem, podłączanym do kontaktu. Mobilny był jedynie odbiornik, przypominający często walkie-talkie, który rodzic brał ze sobą. Obecnie bezprzewodowa elektroniczna niania to dość częsty wybór rodziców. Nie musimy prowadzić przewodu, który dziecko mogłoby przypadkiem szarpnąć, ani martwić się o dostęp do gniazdka. W razie gdy nie będzie prądu, również nie trzeba się martwić.

W przypadku elektronicznej niani zasilanej bezprzewodowo zwróćmy uwagę na pojemność akumulatora. Im rzadziej trzeba go ładować, tym lepiej, bo nie musimy się martwić, że bateria rozładuje się, kiedy my będziemy wykonywać swoje obowiązki.

Kamera w elektronicznej niani

Dobra elektroniczna niania z kamerą to ogromna wygoda. Dzięki niej nie tylko słyszymy, co robi nasze dziecko, ale i je widzimy. Jesteśmy w stanie szybko sprawdzić, czy wszystko w porządku. Upewniamy się, czy maluch dalej śpi, czy może już wstał i na przykład siedzi w łóżeczku lub próbuje się przechylić przez jego krawędź. Jeśli niepokoją nas dziwne dźwięki, szybko upewnimy się, czy to normalne odgłosy zabawy, czy coś groźnego dla malucha.

Jednak kamera kamerze nierówna. Najlepsza niania elektroniczna wyposażona w tę funkcję pozwala na obracanie kamerą o 360 stopni. Posiada także obiektyw działający na podczerwień, tak byśmy byli w stanie sprawdzić, co się dzieje u dziecka, nawet jeśli w pokoju jest całkowicie ciemno.

Elektroniczna niania z monitorem oddechu

Najbardziej zaawansowana, najlepsza elektroniczna niania ma nie tylko kamerę, ale i monitor oddechu. To taki rodzaj funkcji, który pozwala nam upewnić się, czy dziecko oddycha prawidłowo i zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Choć są to przypadki dość rzadkie, zwłaszcza wśród zdrowych noworodków, lepiej jednak dmuchać na zimne. Zwłaszcza jeśli nasz maluch to wcześniak lub jest obciążony innymi problemami zdrowotnymi.

Elektroniczna niania z monitorem oddechu zaalarmuje nas, gdy częstość oddechów naszego dziecka spadnie poniżej bezpiecznej wartości. Dzięki temu błyskawicznie wezwiemy pogotowie i podejmiemy resuscytację. Choć zabrzmi to dramatycznie, dla wielu rodziców myśl, że rankiem znajdą swoje dziecko w łóżeczku martwe, to najgorszy koszmar, który nie pozwala im spać i odpocząć.

Najlepsza Elektroniczna niania
Najlepsza Elektroniczna niania

Jaką elektroniczną nianię wybrać? Zasięg i odbiornik

W małych mieszkaniach zasięg nie jest problemem. Jednak duży dom, zwłaszcza z ogrodem, potrzebuje najlepszej niani elektronicznej o dużym zasięgu. Niektóre urządzenia, zwłaszcza analogowe, przesyłają sygnał nawet na około 100 m. Jeżeli wybierzemy nianię elektroniczną z Bluetooth, zasięg stanie się ograniczony do około 20 metrów. Dlatego, jeśli już, lepiej zdecydować się na Wi-Fi.

Najlepsze nianie elektroniczne mają nieograniczony zasięg, gdyż łączą się z Internetem. Nie posiadają one urządzenia sterującego (odbiornika). Jego rolę pełni nasz smartfon, tablet czy inne urządzenie mobilne. Zaleta tego rozwiązania jest taka, że dźwięk i obraz z elektronicznej niani możemy sprawdzać także w pracy, na imprezie lub wyjeździe, gdy nasz maluch znajduje się pod czyjąś opieką.

Gdzie kupić elektroniczną nianię?

Sklepy, w których powinniśmy szukać podobnego sprzętu, to przede wszystkim sprzedawcy akcesoriów dla dzieci, duże markety z RTV, AGD i elektroniką oraz sklepy internetowe. Wśród producentów elektronicznej niani możemy wyróżnić na przykład Smiki, Lionelo, Philips, Neno, Motorola, Alecto i innych.

Cena elektronicznej niani

Dobra elektroniczna niania nie musi być droga. Podstawowe urządzenie kupimy już za 100 zł. Możemy je także stworzyć ze zwykłej kamery WiFi – najprostsze kosztują nawet mniej niż 90 zł. Oczywiście, są i droższe modele niań elektronicznych, a ich cena, wraz z monitorem oddechu, dochodzi nawet do 1000 zł.

Elektroniczna niania – opinie

Jesteśmy ciekawi, jak odbieracie tego typu sprzęt. Można czasem spotkać głosy, że zaburza on więzi z dzieckiem i oducza rodziców myślenia. Naszym jednak zdaniem rodzicielstwo i tak jest trudne – jeśli możemy sobie je ułatwić, to czemu by tego nie zrobić? Czekamy jednak na Wasze opinie o elektronicznej niani i liczymy na owocne dyskusje w komentarzach.

Elektroniczna niania / Ranking najlepszych

Planujecie właśnie zakup? Jeżeli zmusiła Was do tego jakaś nieprzyjemna sytuacja lub właśnie planujecie wyprawkę, na pewno chcecie wydać swoje pieniądze jak najlepiej. W każdym z tych przypadków zapraszamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem. Jest to ranking najlepszych niań elektronicznych, który pomoże Wam w zbliżających się zakupach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *