Leżaczek – bujaczek to specjalny bujak, który posiada uchwyt pozwalający na łatwe i bezpieczne przenoszenie dziecka wraz z bujaczkiem w dowolne miejsce w domu czy mieszkaniu.
Leżaczek taki pozwala dziecku na bezpieczne obserwowanie otoczenia, a rodzicom na szybkie sprzątanie, zrobienie sobie posiłku czy spokojne wypicie ciepłej jeszcze herbaty. 😉
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o leżaczkach – bujaczkach, to czytajcie dalej.
Tradycyjny leżaczek bujaczek
Jest to podstawowy i najczęściej spotykany rodzaj bujaczków. Sprawdza się on doskonale jako określony już w nazwie leżaczek oraz bujaczek. Dość często akcesorium to ma zamontowany pałąk z zabawkami, które są dodatkową atrakcją dla przebywającego w bujaku dziecka.
Leżaczek – bujaczek 2w1 i 3w1
Leżaczek 2w1 pełni rolę leżaczka – bujaczka i huśtawki jednocześnie. U niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku będzie on sprawdzał się w roli standardowego bujaczka. Z kolei po przekroczeniu 6 miesiąca życia, czyli w momencie, gdy dzieci zaczynają podejmować próby samodzielnego siadania, będzie mógł on pełnić rolę namiastki prawdziwej huśtawki.
Z kolei bujaczek 3w1 pełni najczęściej funkcję leżaczka – bujaczka, kołyski oraz krzesełka do karmienia.

Leżaczek – bujaczek automatyczny
W najprostszych słowach ujmując mamy tu do czynienia z tradycyjnym bujaczkiem, który pozwala na automatyczne bujanie dziecka, dzięki zamontowanemu mechanizmowi.
Leżaczek – bujaczek interaktywny
Jest to nieco unowocześniony tradycyjny bujak, który wyposażono w dodatkowe opcje, jak projektor, odtwarzanie kołysanek czy ruchome zabawki, które reagują w określony sposób na naciskanie przez malucha przycisków.
Jaki leżaczek – bujaczek wybrać?
Wybierając leżaczek – bujaczek warto zwrócić uwagę na:
- rodzaj bujaczka – tradycyjny, 2w1, 3w1, automatyczny czy interaktywny,
- oznaczenia wiekowe – są bardzo rzadko spotykane przy leżaczkach – bujaczkach, jednak warto zainteresować się czy wybrany przez nas leżaczek przypadkiem go nie posiada,
- waga i wzrost dziecka – i tu przechodzimy do najważniejszych rzeczy, to właśnie na tych dwóch wartościach opiera się bezpieczne korzystanie z bujaczka i prawidłowe dobranie go do niemowlaka, dziecko powinno mieścić się wagowo oraz wzrostowo w określonych przez producenta granicach,
- materiał z jakiego zrobiony został leżaczek – bujaczek – najczęściej do czynienia mamy z plastikiem, jednak można spotkać (choć są one rzadkością) bujaczki drewniane oraz metalowe,
- możliwość regulowania oparcia – pozwala na stosowanie bujaczka już u noworodka, jednak pod warunkiem, że mamy możliwość całkowitej zmiany pozycji oparcia z siedzącej do leżącej i na odwrót,
- dodatkowe funkcje bujaczka – zależą one od rodzaju wybranego przez nas leżaczka oraz wyobraźni producenta,
- bezpieczeństwo – leżaczek musi być wykonany solidnie z produktów wysokiej jakości, powinien on również posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty poświadczające, że korzystanie z niego jest bezpieczne.
Ile czasu dziecko może spędzać w bujaczku?
Wszystko co jest stosowane w nadmiernej ilości może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mając to na względzie zadbajmy o to, aby niemowlę nie spędzało w leżaczku – bujaczku więcej niż 2 godziny dziennie.

Kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie korzystania z leżaczka?
Jeśli chodzi o korzystanie z leżaczków to nie posiadają one ściśle określonej grupy wiekowej. Z odpowiednio przystosowanego bujaczka (np. takiego, który ma możliwość ustawienia pozycji leżącej) mogą korzystać już noworodki czy nieco starsze, ale nie potrafiące jeszcze samodzielnie siadać dzieci.
Producenci i ceny
Wśród producentów leżaczków-bujaczków możemy znaleźć takie firmy jak Baby Mix, BabyBjorn, Bright Starts, Caretero, Chicco, Fisher – Price, Hauck, Kinderkraft, Nuna czy Sun Baby. Koszt leżaczka zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju urządzenia i oferowanych przez nie funkcji. Z tego powodu ceny leżaczków – bujaczków oscylują w granicach od około 60 do 1500 złotych.
Opinie
Zdania o leżaczkach są dość podzielone, a niektórzy rodzice zdają się być pełni obaw. Wynika to z potencjalnego niezbyt dobrego wpływu na kręgosłup dziecka przy dłuższym pobycie w bujaczku. Jednak należy tu wyraźnie podkreślić, że sytuacja taka może mieć miejsce wyłącznie w przypadku nadmiernego korzystania z leżaczka.
Rodzice, którzy wypowiadają się o tych zabawkach i akcesoriach ułatwiających opiekę jednocześnie, podkreślają, że dzięki temu mogą wykonywać swoje codzienne obowiązki, a przy tym mieć dziecko na oku. Nie chodzi tu jednak o całodniowe odkładanie maleństwa do bujaka, a o skorzystanie z tego urządzenia, na przykład na czas gotowania obiadu dla rodziny.
Zobaczcie poniższą recenzję wybranego leżaczka – bujaczka:
Czy Wasze dziecko korzystało z niemowlęcego leżaczka – bujaczka? Jakie są Wasze odczucia wobec tego akcesorium?
Dajcie znać w komentarzach.