ergonomiczne nosidełko dla dzieci - uglytoys.com.pl

Nosidełko ergonomiczne – co to jest i jak wybrać najlepsze?

Nosidełko może stanowić znaczące ułatwienie w życiu rodzica i opiece nad dzieckiem. Spacer, nawet ten po bardziej wymagających nawierzchniach czy wykonywanie prostych czynności oraz jednoczesna opieka i obserwacja dziecka może stać się teraz możliwe. Wszystko dzięki nosidełkom ergonomicznym. Pozwalają one na zapewnienie niemowlakowi wygody, a rodzicowi pozostawiają wolne ręce.

Czym dokładnie są nosidełka ergonomiczne? Jakie nosidełko ergonomiczne wybrać?

Na te i więcej pytań odpowiedź znajdziecie w naszym tekście. Czytajcie dalej.

Czym jest nosidło ergonomiczne?

Już na samym wstępie chcemy zaznaczyć kilka istotnych rzeczy. Do nosideł ergonomicznych z całą pewnością nie można zaliczyć nosideł sztywnych zwanych wisiadłami, które wymuszają wręcz dostosowanie się dziecka do kształtu nosidełka, a cały ciężar dziecka opiera się na kroczu, co może mieć niezbyt korzystny wpływ na rozwój bioder oraz kręgosłupa niemowlęcia.

Nosidła ergonomiczne wykonywane są z miękkich materiałów i to nosidła właśnie dostosowują się do niemowlaka, a nie na odwrót. W nosidłach tego typu dziecko należy nosić wyłącznie przodem do osoby noszącej nosidło. Dziecko w ten sposób możemy nosić zarówno na brzuchu, jak i na plecach.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko ergonomiczne?

Wybierając nosidło ergonomiczne dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • rodzaj materiału – z jakiego zrobione jest nosidło, najlepszym wyborem są materiały hipoalergiczne z atestem,
  • panel – od którego zależy komfort użytkowania nosidła,
  • wiek dziecka i jego waga – maksymalna dopuszczalna waga dziecka mogące przebywać w nosidle wynosi najczęściej około 15 kilogramów,
  • szelki – muszą być szerokie oraz wykonane z miękkiego materiału, dobrze jeśli szelki wewnątrz zawierają miękką piankę lub gąbkę, która powoduje, że są one delikatne dla ciała rodzica.

Przydatna jest również możliwość prania nosidła w pralce. Jednak nie każdy producent dopuszcza taką ewentualność. Z tego względu warto zwrócić uwagę także na to, czy dane nosidło ergonomiczne można wyprać w pralce automatycznej.

Wybór dobrej jakości nosidełek ergonomicznych możecie znaleźć na witrynie internetowej firmy Chicco. Możecie tam również porównać możliwości jakie niosą ze sobą poszczególne nosidełka ergonomiczne.

ergonomiczne nosidełko dla dzieci - uglytoys.com.pl
Jakie są opinie o nosidełkach ergonomicznych? Ile kosztują nosidła ergonomiczne i gdzie można je kupić?

Jaki powinien być idealny panel w nosidle ergonomicznym?

Oprócz wcześniej omówionych kwestii ważną, o ile nie najważniejszą rzeczą jest panel nosidła. W kwestii wysokości, panel powinien odpowiednio zabezpieczać kręgosłup niemowlęcia na całej jego długości.

Jeśli dziecko postanowi urządzić sobie drzemkę przebywając wewnątrz nosidła to należy mu wtedy zabezpieczyć główkę oraz plecy poprzez naciągnięcie panelu nosidła pod sam kark. Ponadto, jeśli panel w wybranym przez nas nosidle okaże się być zbyt mały będzie to utrudnieniem dla nas, rodziców, ponieważ niemowlę przywrze do nas swoim ciałem przez co bardziej odczujemy wagę dziecka.

Wielkość panelu ma szczególne znaczenie w przypadku zakupu nosidełka bez możliwości regulacji. Musi ono być wtedy dobrane idealnie zarówno do dziecka, jak i rodzica, a po pewnym czasie konieczna będzie jego wymiana. Jeśli wybierzemy zbyt duży i szeroki panel to nóżki będą przebywały w nieprawidłowej pozycji co może odbić się na dziecku.

Od kiedy można korzystać z nosidła?

Najczęstszym wskaźnikiem dotyczącym wieku odpowiedniego do przebywania w nosidle jest umiejętność samodzielnego siedzenia nabyta przez dziecko. Jeśli jednak chcemy móc nosić w nosidełku ergonomicznym noworodka czy młodsze niemowlę musimy w tym celu zaopatrzyć się w specjalną wkładkę, którą można bez trudu dokupić do niektórych modeli nosidełek.

Jakie są wady i zalety nosideł ergonomicznych?

Nosidełka ergonomiczne uznawane są za zdrowszą i lepszą alternatywę dla chust. Decyduje o tym głównie mniej problematyczny sposób zakładania nosidełka w porównaniu z wcześniej wymienioną chustą.

Nosidełka tego typu mogą kojarzyć się z plecakiem, ponieważ dość często oprócz szelek na ramiona są wyposażone również w pas biodrowy, który jest dodatkowym stabilizatorem dla nosidełka oraz odciążeniem dla rodzica.

Nosidełka ergonomiczne można łatwo złożyć i schować do torebki. Dzięki temu możemy mieć je zawsze przy sobie, gdy będzie to konieczne.

ergonomiczne nosidełko dla dzieci - uglytoys.com.pl
Czy w nosidełku może przebywać noworodek? Od jakiego wieku można nosić niemowlaka w nosidełku ergonomicznym?

Jakie nosidełko ergonomiczne wybrać?

Powinniśmy wybrać nosidełko, które jest jak najlepiej dopasowane do wymiarów dziecka. Dopiero sprawą drugorzędną jest design nosidła, chociaż trzeba przyznać, że w tej kwestii niektórzy producenci przechodzą samych siebie.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, niezwykle ważny jest panel i jego wymiary, ponieważ to właśnie od niego zależy czy dziecko będzie przebywało w pozycji dla niego zdrowej, wygodnej i bezpiecznej.

Opinie

Rodzice często uskarżają się na nosidełka ze zbyt cienkimi szelkami, a przez to boleśnie wbijającymi się w ciało. Jest to jednak bolączka tylko niektórych modeli.

Z całą pewnością nosidłami ergonomicznymi powinni być zachwyceni rodzice, którzy chcą wykonywać drobne czynności dnia codziennego, a przy tym pragną mieć zawsze na oku swoje maleństwo. Z przebywania w nosidełku zadowolone będzie również dziecko, które może mieć zawsze przy sobie swojego ukochanego rodzica.

Producenci i ceny

Do producentów nosidełek ergonomicznych należą firmy takie jak Amazonas, BabyBjorn, Babytula, B-Kids, ByKay, Chicco, Close, Close Parent, Cybex, Ergo Baby, Fidella, Fillikid, Fisher-Price, Hoppediz, Infantino, Lascal, Lenny Lamb, Little Frog, Love&Carry, Manduca, Marini, Mountain Buggy, Storchenwiege, Tula, Wickelkinder, Womar czy Zaffiro. Ceny wahają się od około 100 złotych do około 1500 złotych i zależą one od materiału z jakiego je wykonano czy tego do jakiej wagi dziecka zostało ono przystosowane.

Zobaczcie jak prawidłowo i samodzielnie zakładać nosidełko ergonomiczne:

Jakie macie zdanie o nosidełkach ergonomicznych?

Dajcie znać w komentarzach.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *