pomysły na roczek dla chłopca i dziewczynki - uglytoys.com.pl

Pomysły na prezent z okazji roczku dla chłopca i dziewczynki / Jaką zabawkę podarować dziecku na pierwsze urodziny?

Urodziny dziecka to niezapomniana chwila. Szczególnie, gdy mowa o pierwszych urodzinach pociechy. Jednak zanim dojdzie do świętowania to każdy gość zmaga się z tym samym problemem, co kupić dziecku na roczek, aby zadowolić i dziecko i rodziców? Problem ten dotyczy wyboru upominków i dla chłopca i dla dziewczynki.

Jaki prezent wybrać na urodziny dziecka? Co przypadnie do gustu chłopcu, a co dziewczynce?

Czytajcie dalej!

pomysły na roczek dla chłopca i dziewczynki - uglytoys.com.pl
Pomysły na prezent z okazji roczku dla chłopca i dziewczynki / Co wybrać i kupić?

Prezenty uniwersalne

To zdecydowanie największa grupa zabawek. Zazwyczaj mają one jaskrawe lub neutralne barwy. W ten sposób można je bez krępacji podarować każdemu roczniakowi.

Do tego typu zabawek należą:

 • chodziki,
 • bujaczki,
 • namioty,
 • sortery,
 • piramidki,
 • książki,
 • płyty z muzyką.

Chodziki to dobry i jednocześnie praktyczny prezent. Możemy spotkać różne warianty kolorystyczne i różne wzory przy tego typu zabawkach.

Bujaczki można uznać za bezpieczniejszą namiastkę uwielbianych przez dzieci huśtawek. I co ważniejsze, zarówno dla roczniaka, jak i rodzica, bujać można się zawsze kiedy dziecko najdzie na to ochota i to niezależnie od pogody. Ponadto, bujaczki trenują błędnik dziecka, który jest odpowiedzialny za prawidłowe utrzymywanie równowagi.

Namioty to najlepszy sposób, aby dziecko miało swoją własną przestrzeń do zabawy. Wiele osób budowało w dzieciństwie bazy z koców i poduszek, aby taką przestrzeń zyskać. Nie trzeba również bać się mocowania tego typu namiotów. Są to namioty, które możemy zainstalować w pokoju dziecka bez używania linek czy śrub.

Sortery składają się zazwyczaj z pudełka z otworami w różnych kształtach oraz klocków pasujących tylko do określonych otworów. Zadaniem dziecka jest dopasowanie danego klocka do określonego otworu i wrzucenie go do wnętrza pudełka. Wbrew pozorom jest to zajęcie ciekawe i bardzo angażujące dziecko. Dużą popularnością cieszą się sortery drewniane, jednak oferta sorterów plastikowych również jest bogata.

Piramidki są najczęściej pudełkami zrobionymi z grubszego kartonu, które na ściankach zewnętrznych, jak i wewnętrznych mają namalowane ilustracje, cyferki lub literki. Dziecko może się bawić poprzez układanie klasycznej piramidy z pudełek, jak i poprzez składanie ich. Aby sprzątnąć piramidkę należy schować jedno pudełeczko w drugie, ale aby to zrobić trzeba wkładać pudełka w kolejności od największego do najmniejszego.

Książki z bajkami lub wierszykami dla dzieci to prezent najbardziej uniwersalny. Wspólne czytanie bajek to wspaniale spędzony czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Oprócz tradycyjnych książek możemy sprezentować książki interaktywne lub z ruchomymi elementami.

Płyta z muzyką to upominek, który chyba najbardziej doceni rodzic. Szczególnie, jeśli będzie to płyta z kołysankami, które umilą i ułatwią rocznemu dziecku zaśnięcie. Jeśli chcemy, aby prezent był wyjątkowy to na rynku dostępne są dedykowane płyty z kołysankami. Oznacza to, że w piosenkach będzie występowało imię dziecka, do którego skierowany jest prezent. Również tytuł okładki będzie stanowiło imię solenizanta bądź solenizantki.

Pamiętajcie, że nawet wśród prezentów uniwersalnych możemy spotkać egzemplarze dedykowane chłopcom lub dziewczynkom. Będą one charakteryzowały się dominowaniem koloru przypisanego do danej płci, czyli niebieskiego w przypadku chłopców i różowego w przypadku dziewczynek. Ponadto, w zależności od płci mogą różnić się również wzory czy tematyka zabawki, na przykład chodzik dla dziewczynki może być różowy w żółte kwiatki, a dla chłopca niebieski w dinozaury.

pomysły na roczek dla chłopca i dziewczynki - uglytoys.com.pl
Jaki upominek będzie najlepszy dla chłopca, a jaki dla dziewczynki?

Prezenty dla chłopca

Są to zabawki tworzone z myślą o chłopcach. Dominuje tematyka motoryzacyjna, ale także wszystko co związane z majsterkowaniem.

Do najpopularniejszych zabawek dla chłopców należą:

 • samochodziki,
 • tory wyścigowe do samochodzików,
 • figurki,
 • zestawy dotyczące majsterkowania.

Samochodziki to można powiedzieć, klasyka klasyki. Sprawdzą się u każdego chłopca. To jaki samochodzik wybierzemy dla solenizanta zależy tylko od nas. Do wyboru mamy wiele rodzajów codziennych środków lokomocji jak autobusy czy zabawkowe sprzęty rolnicze, na przykład ciągniki czy traktory. Dodatkowo możemy zdecydować czy kupujemy samochodzik sterowany zdalnie czy tradycyjny.

Tory wyścigowe dla samochodzików to dobry wybór do kompletu z samochodzikami. Skoro są auta, to muszą być również tory wyścigowe. Najczęściej spotkać można gotowe tory wyścigowe dla określonego typu zabawkowych samochodzików. Jednak interesującym wyborem mogą być klocki piankowe imitujące drogę. Wtedy oprócz zabawy samochodzikiem, chłopiec może pobawić się również w konstruktora i budować drogę dla auta wedle swoich upodobań.

Figurki dla chłopców to najczęściej plastikowi żołnierze. Jednak obecnie asortyment ten znacząco się zwiększył i do wyboru mamy również zwierzęta, ludzi czy rośliny.

Zestawy dotyczące majsterkowania to dobry wybór jeśli chłopiec jest zainteresowany czynnościami wykonywanymi przez swojego tatę. Rodzic może naprawiać sprzęty, a parę metrów obok dziecko „naprawia” swoje rzeczy.

pomysły na roczek dla chłopca i dziewczynki - uglytoys.com.pl
Prezent uniwersalny czy dedykowany – co lepsze?

Prezenty dla dziewczynki

To wszystko co zostało stworzone z myślą o małych damach. W przypadku zabawek skierowanych do dziewczynek najczęściej dominuje róż i wszystkie jego odcienie.

Zabawki tworzone z myślą o dziewczynkach to:

 • lalki,
 • domki i wózki dla lalek,
 • zestawy związane z pielęgnacją lub gotowaniem.

Lalki to najczęstszy wybór jeśli chodzi o upominek dla rocznej solenizantki. Jest to częsty wybór, ponieważ ten prezent da nam pewność, że mała dama ucieszy się z naszego podarunku i nie rzuci go w kąt zaraz po otwarciu.

Domki i wózki dla lalek to dodatkowe akcesoria, jednak urozmaicą one zabawę lalkami i pozwolą odgrywać scenki z dnia codziennego. Dodatkowo, jeśli wózek dla lalek jest odpowiednio przystosowany może on posłużyć dziecku również za pchacz.

Zestawy związane z pielęgnacją lub gotowaniem to także dość częsty wybór. Należą do nich zestawy pozwalające udawać stylizowanie włosów czy krojenie warzyw. Coraz częściej tego typu zestawy są robione z drewna, dzięki czemu posłużą dziecku przez wiele lat.

pomysły na roczek dla chłopca i dziewczynki - uglytoys.com.pl
Czym kierować się przy wyborze prezentu na roczek?

Na co zwrócić uwagę kupując prezent na pierwsze urodziny?

Niezależnie, czy wybieramy prezent dla chłopca, czy dla dziewczynki powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • materiał z jakiego wykonano zabawkę – czy jest on trwały i solidny,
 • ograniczenia wiekowe – wybierajmy zabawki 12m +,
 • zainteresowania dziecka – najlepiej dowiedzieć się od opiekunów co lubi aktualnie maluch,
 • atesty i certyfikaty bezpieczeństwa – obowiązkowym certyfikatem jest certyfikat CE.

Nie wybierajmy również na siłę zabawek skierowanych dla danej płci. Jeśli chłopca interesuje gotowanie, a dziewczynkę majsterkowanie to nie ma w tym nic złego czy dziwnego.

Jak wybrać najlepszy prezent dla rocznego dziecka?

Przed zakupem prezentu koniecznie skonsultujmy nasz wybór z rodzicami dziecka. Nie tylko podpowiedzą nam oni co interesuje malucha, ale również dowiemy się co będzie zakupem zbędnym. Może się bowiem zdarzyć, że wybrana przez nas zabawka znajduje się już w kolekcji dziecka. Warto też zapytać o ulubioną bajkę dziecka. Możemy wtedy poszukać zabawki, która będzie nawiązywała do danej bajki.

Dla pochłoniętych tematem upominków z okazji pierwszych urodzin malucha:

Jakie są Wasze opinie o prezentach dla dzieci z okazji roczku?

Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *