zabawki dla niemowląt - uglytoys.com.pl

Zabawki dla niemowląt

Pozornie wybór zabawki dla niemowlęcia jest łatwy. Bo cóż takiego skomplikowanego jest w wejściu do sklepu i wybraniu pierwszej z brzegu zabawki.

Nic bardziej mylnego.

Wybór zabawek dla niemowląt jest bardzo szeroki i czasem ciężko dokonać zakupu tej odpowiedniej i bezpiecznej dla dziecka.

Jakie zabawki dla niemowlaków będą najlepsze? Na co zwracać uwagę wybierając zabawkę? Jak duże znaczenie mają oznaczenia wiekowe na zabawkach?

Odpowiedzi na te i inne pytania związane z zabawkami dla niemowląt przeczytacie poniżej.

Jakie są rodzaje zabawek dla niemowlaków?

Rodzajów zabawek dla niemowląt jest niezliczenie wiele. Trudno byłoby wymienić je wszystkie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ich podziału ze względu na:

  • rodzaj materiału – do wyboru mamy zabawki drewniane, plastikowe oraz z tkanin,
  • wiek – inne zabawki będą przeznaczone dla dzieci do 3 miesiąca życia, a inne dla 3-latków,
  • funkcję zabawki – inaczej wykorzystany zostanie gryzak, a inaczej maskotka. Spotkać można również zabawki pełniące kilka ról, na przykład kocyk, który może pełnić jednocześnie funkcję nakrycia dla niemowlaka, przytulanki i maty edukacyjnej.

Najobszerniejsze kryterium z powyżej wymienionych stanowi wiek dziecka.

Chcecie dowiedzieć się dlaczego tak jest?

Tak? Więc czytajcie dalej.

zabawki dla niemowląt - uglytoys.com.pl
Zabawki dla niemowląt / Poznaj opinie rodziców!

Dlaczego kryterium wiekowe jest takie ważne?

Zabawka odpowiednia do wieku niemowlaka będzie dostosowana do jego aktualnych możliwości, a także będzie stanowiła wsparcie rozwoju dziecka na danym etapie jego życia. Warto więc także zapoznać się z możliwościami dziecka w poszczególnych okresach.

1 miesiąc

Pole widzenia w tym momencie to zaledwie 20 do 30 centymetrów i tylko w tym zakresie dziecko jest w stanie zobaczyć przedmioty wyraźnie. Niemowlę widzi barwy, jednak rozróżnia tylko te o dużym kontraście, na przykład czerń i biel. Najlepsze będą zabawki proste i z kontrastowymi kolorami. Dobrze sprawdzi się karuzela nad łóżeczkiem.

2 i 3 miesiąc życia

W tym wieku dziecko zaczyna bardziej płakać, a rodzice szukają sposobu, aby je skutecznie uspokoić. W tym przypadku również idealna będzie karuzela. Jednak nie taka zwykła, a wydająca delikatne dźwięki.

4 miesiąc

Niemowlę zaczyna dotykać wszystko co znajduje się w jego pobliżu. Zastosowanie znajdą wtedy grzechotki czy maty edukacyjne.

5 i 6 miesiąc życia

Na tym etapie, dziecko staje się coraz bardziej aktywne. Turlanie się, przekręcanie z pleców na brzuszek i na odwrót czy bawienie się swoimi stópkami to codzienność. I tak samo aktywne jest ono również w trakcie kąpania. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zabawki do kąpieli, na przykład gumowa kaczuszka. Z kolei ciekawość świata takiego malucha zaspokoimy poprzez książeczki obrazkowe.

7 i 8 miesiąc

Zabawki muszą być na tyle duże, aby dziecko nie miało możliwości ich połknąć. Niemowlę zaczyna stopniowo raczkować, a wszystko co w zasięgu dłoni wpycha do buzi. Szczególnie przydatne na tym etapie będą gryzaki.

od 9 do 12 miesiąca życia

Rączki u niemowlaka są zdecydowanie silniejsze niż na samym początku. Jest ono również bardzo ciekawe świata i chętnie go poznaje. Idealne będą klocki, książeczki obrazkowe, zabawki interaktywne i edukacyjne, na przykład układanki czy pluszaki wydające dźwięki zwierząt.

zabawki dla niemowląt - uglytoys.com.pl
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę kupując zabawkę dla niemowlaka? Sprawdź!

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę dla niemowlęcia?

Aby kupić dobrą i odpowiednią dla dziecka zabawkę musimy zwrócić uwagę na:

  • oznaczenie wiekowe – jest ono jednym z podstawowych kryterium wyboru zabawki, dla przykłady oznaczenie 3m+ oznacza, że zabawka nadaje się dla dzieci od 3 miesiąca życia wzwyż,
  • materiał wykonania – o bezpieczeństwie materiałów wykorzystanych do produkcji świadczyć będą odpowiednie atesty,
  • atesty bezpieczeństwa – zabawka obowiązkowo powinna posiadać certyfikat CE, który świadczy o szeregu wymogów spełnionych przez producenta,
  • zainteresowania niemowlaka – zaobserwujcie na jakie bodźce dziecko jest bardziej podatne, dźwięki, kolory, a może jeszcze inne.

Warto zaznaczyć, że dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia lepiej wybierać zabawki z miękkich tkanin czy materiałów. Po tym czasie możemy swobodnie wybierać również drewno i plastik.

Opinie o zabawkach dla niemowlaków

Czytając zdania opinie rodziców automatycznie nasuwa się jedno stwierdzenie: dzieci są różne i nie każdemu spodoba się to samo. Z resztą nie ma w tym nic dziwnego, przecież my, dorośli, również mamy swoje gusta.
Dlatego też jedni rodzice nie wyobrażają sobie życia swojego dziecka bez maty do leżenia a jeszcze inni bez gryzaków czy karuzeli.

Dużym zainteresowaniem ze strony rodziców cieszą się karty z pojedynczymi ilustracjami w kontrastowych odcieniach czerni i bieli, łuki z zabawkami oraz zabawki na przyssawkę. Ostatnie z nich budzą zainteresowanie ze względu na możliwość przymocowania do krzesełka do karmienia, a co za tym idzie, na zajęcie dziecka w czasie, gdy przygotowujemy posiłek lub po nim sprzątamy.

zabawki dla niemowląt - uglytoys.com.pl
Zabawki dla niemowląt / Poznaj ceny i producentów!

Producenci i ceny

Zabawki dla niemowląt produkują firmy takie jak Chicco, Canpol, Fisher-Price, Viking Toys, Bam Bam, Babyono, Akuku czy Bocioland. Ceny wahają się od około 5 złotych do około 900 złotych i zależą od rodzaju wybranej zabawki, jej wielkości i materiału z jakiego została wykonana.

Jaką zabawkę uważacie za konieczną i dobrą dla niemowlaka? A może Wasze dziecko posiada swojego zabawkowego ulubieńca?

Dajcie znać w komentarzach!

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *